Natur- og fredningsgruppen
Natur- og fredningsgruppen er en af DN Sorøs mange arbejdsgrupper, som både udfører praktisk arbejde og prøver at påvirke borgere og politikere til en aktiv indsats for den lokale natur.Gruppen beskæftiger sig primært med natur- og landskabsfredninger, herunder det, der foregår i den del af Åmosen, som er beliggende i Sorø kommune.
Gruppen skal:
- Følge fredningerne og deres tilstand, herunder se på behov for pleje af områderne
- Samarbejde med DNs afdelinger i nabokommunerne om fælles fredninger
- Se på behovet for modernisering af fredninger, herunder samarbejde med DNs sekretariat ved udvidelse af eksisterende eller forslag til nye fredninger, jævnfør DN's aktuelle fredningsstrategi
- Medvirke til formidling af værdifulde naturområder med henblik på benyttelse og beskyttelse af disse
- Følge op på Naturstyrelsens eftersyn af beskyttede områder i henhold til naturbeskyttelseslovens § 3
- Følge op på Sorø Kommunes håndtering af Naturkvalitetsplanen
- Følge udviklingen i Åmosen i dialog med Naturpark Åmosen, DNs repræsentanter i hhv. Naturparkens bestyrelse og Naturparkråd og DN i henholdsvis Kalundborg og Holbæk kommune.
- Have en løbende dialog med forvaltningen i Sorø Kommune og i Region Sjælland samt med Naturstyrelsen omkring naturen i Sorø Kommune.
Tidshorisont: Gruppen er permanent
Gruppens tovholder er: Jan Woollhead -> janwoollhead@yahoo.dk
Gruppen er åben for nye medlemmer
Arbejdsgruppen har i 2021 været rundt for at besigtige en lang række markante fortidsminder i Sorø Kommune, tryk for at læs mere fra turen.
Arbejdsgruppen har også besigtiget Sorø Kommunes gadekær og branddamme, tryk for at se mere om dette.