Høringssvar

Kongskilde naturpark skal forvaltes

Naturstyrelsen ejer en stor del af området nord for Tystrup Sø, og planerne for områdets forvaltning er netop i høring. Området er de seneste år omlagt fra landbrugsareal til 2 store, hegnede arealer med helårsgræsning med heste og (små) køer.

Danmarks Naturfredningsforening i Sorø (DN Sorø) roser i høringssvaret Naturstyrelsen for deres initiativ, som virkelig skubber i retning af større biodiversitet på området, som allerede her efter få år viser den dynamik, som helårsgræssende dyr kan betyde.

Der er masser af foder til de få dyr på arealerne og der er nu skabt mulighed for bl.a. at Sorø Kommunes ansvarsart, Hasselmusen, kan stortrives på arealerne.

DN Sorø foreslår yderligere tiltag, såsom opsætning af kasser til Flagermus, Hvinand og Stor Skallesluger og at der sikres mulighed for at det stille friluftsliv kan udfoldes på arealet i samarbejde med Kongskilde Naturcenter, mens større arrangementer undgås.

Alt i alt er DN Sorø meget tilfredse med Naturstyrelsens nuværende forvaltning af områderne og opfordrer til at arbejdet fortsættes, dog gerne sammen med at skiltningen fornys og fugleskjulet ved Tamosen vedligeholdes.

Rolf Lehrmann, næstformand i DN Sorø

(sendt som læserbrev til de lokale medier d. 11. september 2025)

Rolf Lehrmann
Dronningens Eg på arealet ved Kongskilde, plantet af dronning Margrethe d.  27/11-1982, nu et flot, harmonisk træ, et afkom af den 1800 år gamle Kongeeg ved Jægerspris.
Rolf Lehrmann
Exmoor heste på området ved Tamosen, de har det eminent, og er helt uinteresseret i de mennesker og hunde i snor, som også benytter arealet.
Rolf Lehrmann
Hundesøen ved Kongskilde. Tidligere grusgrav, nu et stille sted med bålplads og borde-bænkesæt.
Flere nyheder