Alsted stien - stien som forsvandt
Det er en sag, der går tilbage til 2007 og som ikke er løst tilfredsstillende, på trods af flere klare afgørelser fra myndighederne undervejs.
Den korte version af sagen er: Ejeren af Alstedgård havde dengang forbudt adgang til en markvej, som forbandt Hejreskovvej med en anden markvej øst for Alsted, og dermed gav muligheder for en fin rundtur med udkig til Susådalens særlige natur.
I 2021 er stien fortsat ikke genetableret, læs den lange sagsgang ved at trykke på knappen nedenfor.
I december 2021 tog Teknik- og Miljøudvalget endelig en beslutning, som kan bringe sagen ud af dødsvandet. Læs om udviklingen i sagen nederst i nedenstående lange sagsforløb (tryk på knappen).
2023: På mødet med udvalgsformanden for Natur, Teknik og Plan i Sorø Kommune, Bo Christensen, d. 16. marts 2023 lovede han at følge op på sagen og sende en status til DN Sorø. Trods rykkere er udvalgsformanden ikke vendt tilbage med en status inden DN Sorøs årsmøde november 2023.
På mødet med forvaltningen d. 2. juni 2023 blev følgende noteret: ”Naturstyrelsen har erkendt deres fejl i forbindelse med den tinglyste deklaration, hvorfor de vil lade tinglyse en tillægsdeklaration, der retter fejlen. Ejeren er ikke tilfreds hermed, men det ser ud til, at der kan findes en afslutning, hvor ejeren accepterer, at publikum kan gå frem til et udsigtspunkt. Sorø Kommunen arbejder fortsat aktivt for, at der kommer en løsning.”
På trods af dette er forvaltningen ikke vendt tilbage med en status inden udgangen af 2023.
2024: Sorø Kommune har oplyst, at de den 29. maj 2024 har sendt et påbud til ejeren om at genetablere stien fra Hejreskovvej og frem til den angiveligt lovligt lukkede skov, hvorfra der er udsigt over Susådalen.
På mødet mellem forvaltningen og DN Sorø d. 13. juni 2024 udtrykte DN Sorø sin tilfredshed med at der nu er meddelt et påbud, men savner at der reelt bliver tale om en rundtur, som beskrevet i afgørelsen fra klagenævnet.
Kommunen kunne på mødet oplyse, at de er i dialog med ejeren og forventer at få et forslag til et forløb inden udløbet af tidsfristen, som er 1. september 2024. Om det bliver acceptabelt, vil tiden vise.
2025: DN Sorø kan ved starten af 2025 konstatere, at der fortsat ikke er etableret noget, som kan ligne en sti på området og at vi i øvrigt intet har hørt fra Sorø Kommune om status. DN Sorø har d. 13. januar 2025 skrevet til Sorø Kommune og bedt om en status på flere udestående sager, herunder netop Alstedstien.
2026: DN Sorø har i august 2026 modtaget en kopi af en afgørelse fra klagenævnet via Sorø Kommune om at stien gennem skoven lovligt kan spærres. Kommunen skriver:
"Vi har modtaget afgørelse fra nævnet på vores sager om hhv. påbud om retablering af sti (meddelt 2024) og afslag på alternativ sti (meddelt 2026) på Alstedvej 52A. Nævnet har truffet en samlet afgørelse, hvor de ophæver Sorø Kommunes afgørelser.
Da stien/vejen går gennem en skov på under 5 ha, så kan ejer lovligt spærre for færdslen gennem skoven. Det medfører ifølge nævnet, at stien ikke længere er gennemgående. Derfor kan vi ikke kræve den retableret eller kræve en alternativ sti. Konklusionen må jo være, at man kan plante sig ud af, at en sti/vej er omfattet af naturbeskyttelseslovens regler om stier i det åbne land, desværre.
I kan selv læse afgørelsen her.
Vi gør ikke mere herfra og betragter nu sagen som endelig afsluttet."
Bestyrelsen i DN Sorø har d. 12. september 2026 sendt et læserbrev til de lokale medier, hvor vi konkluderer:
"Efter 19 år står vi derfor tilbage med et meget utilfredsstillende resultat: En vej blev ulovligt nedlagt, ejeren tabte tidligere i både klagenævn og ved domstol – men adgangen blev alligevel aldrig genetableret.
Når en ulovlig handling får lov til at bestå så længe, at nye forhold undervejs ændrer det juridiske grundlag, er det svært at nå til anden konklusion end denne:
Selvtægten betalte sig. Myndighedernes langsommelighed kostede borgerne en fin rundtur og adgangen til udsigten over Susådalen."
Bestyrelsen har besluttet ikke at gøre mere ved sagen.
Her løb den nedlagte markvej, Susådalen i baggrunden