Arrangementer 2015

Gå til indhold

DN Sorø afholder i årets løb en række arrangementer, hvor vi inviterer medlemmer og andre interesserede til at opleve naturen omkring Sorø eller til at høre om interessante emner. Nedenstående er en oversigt over ture og arrangementer i 2015.

Affaldsindsamling

Søndag den 19. april 2015 og i ugen op til arrangerede DN affaldsindsamling. Også i Sorø Kommune.

Affaldsindsamling i regi af DN - borgmesteren og DN Sorøs formand er med
Todo

Bioblitz

I et samarbejde mellem Kongskilde Friluftsgård Naturcenter, Naturstyrelsen Storstrøm, DOF Vestsjælland, DN Sorø og Sorø Kommune blev der afholdt et stort Bioblitz arrangement på Kongskilde Friluftsgård fredag d. 11. september 2015.

8a fra Sorø Borgerskole på fugletur
Todo

Forårstur på sporet i Grydebjerg Skov - 10 års jubilæum

DN Sorø markerede med en spændende forårstur, at det er godt 10 år siden sporet i Grydebjerg Skov blev indviet, og Sorø Kommune dermed fik sit første officielle ”spor.”

De mange deltagere samledes på P-pladsen
Todo

Fugletur i Sorø Sønderskov på Fuglenes Dag

Fugletur i Sorø Sønderskov på Fuglenes Dag, søndag d. 31/5-2015 kl. 03:30-06:00

Deltagerne i Nattergaleturen d. 31. maj 2015
Todo

Giftfri haver i Sorø

Søndag den 10. maj inviterede DN Sorø til haverundvisning i Fru Grøn’s have med oplæg og diskussion af hvorledes man kan dyrke haver uden brug af giftstoffer og få glæde af ukrudtet.

Anne Grete Rasmussen havde bagt nogle giftfri kager den 10. maj 2015 i forbindelse med haverundvisningen i Fru Grøn’s have.
Todo

Grønne Valg

Kan det blive nemmere at træffe grønne valg i hverdagen.

Klimagruppen havde den 28. oktober 2015 i samarbejde med Grøn hverdag for Sorø og Omegn ved Dorthe Nielsen, inviteret til et offentligt møde i Fritids- og Kulturcentret, Frederiksvej 27, Sorø.

Aftenens to indledere, begge fra Gladsaxe Kommune: Kirsten Ilkjær fra Foreningen Lokal Agenda 21 i Gladsaxe og Grøn guide Jesper Bjerring Larsen
Todo

Vil du vide mere om ørnene i Sorø?

Der var 90 tilhørere til DN Sorøs ørneaften, hvor ornitolog Frank Wille holdt et levende og engageret foredrag om havørnene ved Sorø sø. Foredraget blev understøttet af fantastiske billeder, der viste året gang for havørnene.

En velbesøgt og succesfuld aften. som både Frank Wille og DN Sorø kan være stolte af.

Havørn i Sorø
Todo

Vilde blomsters dag

Referat fra de vilde blomsters dag d. 14. juni 2015 med en spændende tur til de to afgræssede skovenge i Sorø Sønderskov, Bimosen og Elseengen.

 

Jan Woollhead varmer deltagerne op til turen i Sorø Sønderskov
Todo

Årsmøde 2015

I alt 53 medlemmer og ikke-medlemmer deltog i årsmødet i 2015, et flot fremmøde.

Udsnit af de mange deltagere i årsmødet i DN Sorø 2015
Todo